PAZOL

JAK WPROWADZAĆ DANE ?

Wprowadzanie danych do swojego zbioru to najbardziej żmudna część całej tej zabawy - nie da się ukryć. Generalnie można to robić na trzy sposoby.

PO PIERWSZE - ręcznie i po kolei. Wymaga to najpierw posortowania swoich zbiorów na jakieś kupki rodzajami elementów (nie kolorami). Kiedy już mamy całe stosiki cegiełek 1x2, płytek 2x4 i innych drobiazgów w różnych kolorach, musimy znaleźć je w bazie danych elementów. Nazewnictwo "obowiązujące" w internecie jest angielskie. Dlatego pola z nazwami polskimi w naszej bazie często są puste. Każdy jednak jest w stanie nabrać trochę wprawy. Odszukujemy więc odpowiednie elementy w zakładce "Baza główna elementy" korzystając z filtrów w nagłówkach i ograniczając widok do tego, co już wiemy o elemencie. Na przykład, że jest "2 x 4". W odpowiednim miejscu wciskamy na końcu wiersza ikonkę z "+" w kółeczku i dodajemy element wpisując ilość i wybierając kolor. Zanim wciśniemy tę ikonkę, zawsze możemy podejrzeć element wciskając ikonkę lupki - z tamtego okna też można dodać element wciskając guzik "Dodaj element".

PO DRUGIE - ręcznie ale zestawami. Można odnaleźć w zakładce "Baza główna zestawy" zestaw, o którym wiemy, że go posiadamy. Można to zrobić korzystając z numeru zestawu. W bazie numery zestawów rozszerzone są o myślnik i liczbę z kolejnym numerem wersji. Jest wiele zestawów, które mają ten sam numer na pudełku w historii Lego. W bazie występują one wtedy jako "numerek-1" albo "numerek-2". Pod tym względem w Pazol.pl opierano się na tradycji utrwalonej przez inne serwisy o Lego. Kiedy więc mamy już ten numer i znajdziemy odpowiedni zestaw, wciskamy lupkę na końcu wiersza i przechodzimy do szczegółów tego zestawu. Jest tam przycisk "Dodaj wszystkie elementy z tego zestawu do swoich zbiorów" - należy go wcisnąć. Przed zapisaniem jest jeszcze możliwość edycji elementów (być może wiemy, że jakiegoś elementu nie ma). Przycisk "Dodaj wszystkie" i gotowe. Do czego to może się przydać, jeśli mamy SZUKAĆ zestawów w tym serwisie? Otóż można znaleźć zestawy, których nigdy się nie kupowało, a które można by zbudować z posiadanych elementów pochodzących z INNYCH zestawów.

PO TRZECIE - można wykorzystać listę elementów, którą się posiada z innego źródła. Można prowadzić bazę danych w jakimś programie zewnętrznym. Można korzystać z innych serwisów jak Peeron.com czy Bricklink.com (oba bezpłatne). Witryna Pazol.pl została zaprojektowana w taki sposób, aby wygodnie przerzucało się dane z Bricklink i z powrotem. Jeśli użytkownik dojdzie do wniosku, że Bricklink jest poręczniejszy do wprowadzania elementów, to może to zrobić a potem ZAIMPORTOWAĆ całą listę tutaj. Może po wprowadzeniu zmian wyeksportować ją do Bricklink. Baza danych Bricklink jest jednak rozbudowana o pola, które tutaj nie są potrzebne (jest to platforma handlowa - Pazol nie). Nie da się więc przeładować wszystkich informacji w obie strony (na przykład: CENA).

W kontekście poszukiwań zestawów w kilogramach klocków Lego - uda się to JAK NAJBARDZIEJ